Tradycje Bożego Narodzenia

Udostępnij Skomentuj (1)

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w kalendarzu. Dużo czasu poświęcamy przygotowując ich wyjątkową oprawę. Przypominamy tradycje Bożego Narodzenia, które pozwolą nam celebrować ten szczególny czas.

Świąteczną, magiczną atmosferę odczuwamy już w Wigilię, kiedy zasiadamy do stołu wraz z pierwszą gwiazdką. W ten wieczór dbamy o piękną oprawę - ubieramy choinkę, nakrywamy stół białym obrusem i elegancką zastawą. Ale czy pamiętamy o dawnych tradycjach Bożego Narodzenia?

 

W początkach chrześcijaństwa Boże Narodzenie nie miało stałej daty. Dopiero później ustalono je na 25 grudnia. Wybór tego dnia nie był bez znaczenia, gdyż pokrywał się w ważnymi pogańskimi wydarzeniami, jak na przykład początek cyklu wegetatywnego. Do Polski tradycje Bożego Narodzenia dotarły we wczesnym średniowieczu i splotły się dawnymi słowiańskimi obrzędami.

Celebrowanie Bożego Narodzenia rozpoczynała wigilijna kolacja. Jednak cały dzień miał duże znaczenie - do tej pory przetrwało powiedzenie "jaka Wigilia taki cały rok". Zatem w wigilijny dzień nie można było się sprzeczać ani okazywać negatywnych uczuć. Zachowywano również ścisły post, aby zasiąść do wieczerzy wigilijnej kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazda.

 

Na wigilijnym stole powinno znajdować się dwanaście potraw, które symbolizują apostołów. Na stole nie mogło zabraknąć ziemniaków, kapusty, grochu, grzybów oraz suszonych owoców. Każde z dań miało również swoją symbolikę, ich duża ilość wróżyła urodzaj i obfitość w kolejnym roku. Do wieczerzy powinna zasiadać również parzysta liczba osób. Do dawniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych należy także zostawianie dodatkowego nakrycia przy stole, które było przeznaczone dla zmarłych przodków.


Jedną najważniejszych z tradycji Bożego Narodzenia jest dzielenie się opłatkiem. Zwyczaj pojawił się w XVIII wieku i szybko stał się najważniejszą chwilą podczas Wigilii. Jednak nie wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe, bez których nie wyobrażamy sobie Świąt są tak stare. Tradycja ubierania choinki rozpowszechniła się w Polsce dopiero w dziewiętnastym wieku! Wcześniej przystrajano obejścia ozdobami ze słomy, kolorowej bibuły oraz pojedynczych gałązek świerkowych.

 

Czym byłyby tradycje Bożego Narodzenia bez kolęd i kolędowania? Dla wielu rodzin śpiewanie kolęd jest integralną częścią wieczoru wigilijnego. Zwyczajem związanym z celebrowaniem Bożego Narodzenia były odwiedziny kolędników, którzy nieraz odgrywali prawdziwe spektakle z turoniem w domach. Obecnie ten zwyczaj jest coraz rzadziej spotykany.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Dodane komentarze (1)

  • Weronika Brzezińska

    Dla mnie Boże Narodzenie to właśnie jedno z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w roku.

    Wigilia, piękne rodzin zbratanie, kiedy nas bliscy otoczą w krąg, kiedy się kruchy opłatek łamie, wśród dobrych życzeń na cały rok wesołych świąt życzę wszystkim http://www.fantastyczny-prezent.pl/images/wesolych-swiat-bozego-narodzenia.jpg

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!