• Wigilia, Boże Narodzenie 2014
article

A A

Tradycje Bożego Narodzenia

zwyczaje bożonarodzeniowe,  tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe,  tradycje bożego narodzenia w polsce,  święta bożego narodzenia tradycje,  tradycje bożego narodzenia

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w kalendarzu. Dużo czasu poświęcamy przygotowując ich wyjątkową oprawę. Przypominamy tradycje Bożego Narodzenia, które pozwolą nam celebrować ten szczególny czas.

Świąteczną, magiczną atmosferę odczuwamy już w Wigilię, kiedy zasiadamy do stołu wraz z pierwszą gwiazdką. W ten wieczór dbamy o piękną oprawę - ubieramy choinkę, nakrywamy stół białym obrusem i elegancką zastawą. Ale czy pamiętamy o dawnych tradycjach Bożego Narodzenia?

 

W początkach chrześcijaństwa Boże Narodzenie nie miało stałej daty. Dopiero później ustalono je na 25 grudnia. Wybór tego dnia nie był bez znaczenia, gdyż pokrywał się w ważnymi pogańskimi wydarzeniami, jak na przykład początek cyklu wegetatywnego. Do Polski tradycje Bożego Narodzenia dotarły we wczesnym średniowieczu i splotły się dawnymi słowiańskimi obrzędami.

Celebrowanie Bożego Narodzenia rozpoczynała wigilijna kolacja. Jednak cały dzień miał duże znaczenie - do tej pory przetrwało powiedzenie "jaka Wigilia taki cały rok". Zatem w wigilijny dzień nie można było się sprzeczać ani okazywać negatywnych uczuć. Zachowywano również ścisły post, aby zasiąść do wieczerzy wigilijnej kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazda.

 

Spędź Boże Narodzenie 2012 w górach! Wejdź i zobacz: Boże Narodzenie 2012 w górach

Na wigilijnym stole powinno znajdować się dwanaście potraw, które symbolizują apostołów. Na stole nie mogło zabraknąć ziemniaków, kapusty, grochu, grzybów oraz suszonych owoców. Każde z dań miało również swoją symbolikę, ich duża ilość wróżyła urodzaj i obfitość w kolejnym roku. Do wieczerzy powinna zasiadać również parzysta liczba osób. Do dawniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych należy także zostawianie dodatkowego nakrycia przy stole, które było przeznaczone dla zmarłych przodków.

Jedną najważniejszych z tradycji Bożego Narodzenia jest dzielenie się opłatkiem. Zwyczaj pojawił się w XVIII wieku i szybko stał się najważniejszą chwilą podczas Wigilii. Jednak nie wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe, bez których nie wyobrażamy sobie Świąt są tak stare. Tradycja ubierania choinki rozpowszechniła się w Polsce dopiero w dziewiętnastym wieku! Wcześniej przystrajano obejścia ozdobami ze słomy, kolorowej bibuły oraz pojedynczych gałązek świerkowych.

 

Jak dzisiaj można ozdobić dom? Zobacz nasze pomysły: Dekoracje bożonarodzeniowe 2012

Czym byłyby tradycje Bożego Narodzenia bez kolęd i kolędowania? Dla wielu rodzin śpiewanie kolęd jest integralną częścią wieczoru wigilijnego. Zwyczajem związanym z celebrowaniem Bożego Narodzenia były odwiedziny kolędników, którzy nieraz odgrywali prawdziwe spektakle z turoniem w domach. Obecnie ten zwyczaj jest coraz rzadziej spotykany.

Treść komentarza:

avatar

akceptuję regulamin

Dodaj obiekt noclegowy

Oferty specjalne Polska

obraz
Lato, Wakacje 2014 Wakacje 2014, Lato 2014, Wakacje nad morzem, wakacje w górach....
obraz
Weekend listopadowy 2014 Weekend listopadowy 9-11 listopada 2014
obraz
Andrzejki 2014 Andrzejki 2014, zabawy andrzejkowe, wróżby andrzejkowe
obraz
Ferie zimowe 2015 ferie zimowe, ferie 2015, narty na ferie, zimowisko, zimowiska 2015
obraz
Wigilia, Boże Narodzenie 2014 Święta, Wigilia, Boże Narodzenie. Wigilia 2014

Aktualne imprezy

Boże Narodzenie 2014 w Bieszczadach Zastanawiając się nad miejscem, gdzie można spędzić święta Bożego...
Jak przygotować ozdoby bożonarodzeniowe Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i aby podkreślić ich wyjątkowy...
Polskie tradycje wigilijne Wigilia Bożego Narodzenia uznawana jest za najbardziej wyjątkową noc w roku....
Boże Narodzenie 2014 w Spa Święta Bożego Narodzenia mogą być bardzo dobrą okazją do tego, aby sprawić...