• Wigilia, Boże Narodzenie 2015
article

A A

Tradycje Bożego Narodzenia

zwyczaje bożonarodzeniowe,  tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe,  tradycje bożego narodzenia w polsce,  święta bożego narodzenia tradycje,  tradycje bożego narodzenia

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w kalendarzu. Dużo czasu poświęcamy przygotowując ich wyjątkową oprawę. Przypominamy tradycje Bożego Narodzenia, które pozwolą nam celebrować ten szczególny czas.

Świąteczną, magiczną atmosferę odczuwamy już w Wigilię, kiedy zasiadamy do stołu wraz z pierwszą gwiazdką. W ten wieczór dbamy o piękną oprawę - ubieramy choinkę, nakrywamy stół białym obrusem i elegancką zastawą. Ale czy pamiętamy o dawnych tradycjach Bożego Narodzenia?

 

W początkach chrześcijaństwa Boże Narodzenie nie miało stałej daty. Dopiero później ustalono je na 25 grudnia. Wybór tego dnia nie był bez znaczenia, gdyż pokrywał się w ważnymi pogańskimi wydarzeniami, jak na przykład początek cyklu wegetatywnego. Do Polski tradycje Bożego Narodzenia dotarły we wczesnym średniowieczu i splotły się dawnymi słowiańskimi obrzędami.

Celebrowanie Bożego Narodzenia rozpoczynała wigilijna kolacja. Jednak cały dzień miał duże znaczenie - do tej pory przetrwało powiedzenie "jaka Wigilia taki cały rok". Zatem w wigilijny dzień nie można było się sprzeczać ani okazywać negatywnych uczuć. Zachowywano również ścisły post, aby zasiąść do wieczerzy wigilijnej kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazda.

 

Spędź Boże Narodzenie 2012 w górach! Wejdź i zobacz: Boże Narodzenie 2012 w górach

Na wigilijnym stole powinno znajdować się dwanaście potraw, które symbolizują apostołów. Na stole nie mogło zabraknąć ziemniaków, kapusty, grochu, grzybów oraz suszonych owoców. Każde z dań miało również swoją symbolikę, ich duża ilość wróżyła urodzaj i obfitość w kolejnym roku. Do wieczerzy powinna zasiadać również parzysta liczba osób. Do dawniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych należy także zostawianie dodatkowego nakrycia przy stole, które było przeznaczone dla zmarłych przodków.

Jedną najważniejszych z tradycji Bożego Narodzenia jest dzielenie się opłatkiem. Zwyczaj pojawił się w XVIII wieku i szybko stał się najważniejszą chwilą podczas Wigilii. Jednak nie wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe, bez których nie wyobrażamy sobie Świąt są tak stare. Tradycja ubierania choinki rozpowszechniła się w Polsce dopiero w dziewiętnastym wieku! Wcześniej przystrajano obejścia ozdobami ze słomy, kolorowej bibuły oraz pojedynczych gałązek świerkowych.

 

Jak dzisiaj można ozdobić dom? Zobacz nasze pomysły: Dekoracje bożonarodzeniowe 2012

Czym byłyby tradycje Bożego Narodzenia bez kolęd i kolędowania? Dla wielu rodzin śpiewanie kolęd jest integralną częścią wieczoru wigilijnego. Zwyczajem związanym z celebrowaniem Bożego Narodzenia były odwiedziny kolędników, którzy nieraz odgrywali prawdziwe spektakle z turoniem w domach. Obecnie ten zwyczaj jest coraz rzadziej spotykany.

avatar

akceptuję regulamin

Dodaj obiekt noclegowy

Oferty specjalne Polska

obraz
Wielkanoc 2015 Wielkanoc 2015. Święta wielkanocne. Termin świąt wielkanocnych 5...
obraz
Weekend majowy 2015 Długi weekend majowy. Weekend majowy 2015.
obraz
Komunia Święta Oferty na Komunię Świętą. Pierwsza Komunia Święta.
obraz
Długi weekend czerwcowy. Boże Ciało 2015 Długi weekend czerwcowy. Boże Ciało 2015.
obraz
Lato, Wakacje 2015 Wakacje 2015, Lato 2015, Wakacje nad morzem, wakacje w górach....

Aktualne imprezy

5 mało znanych faktów o Bożym Narodzeniu Mogłoby się wydawać, że o świętach Bożego Narodzenia wiemy już wszystko. Ale...
Boże Narodzenie 2014 w Bieszczadach Zastanawiając się nad miejscem, gdzie można spędzić święta Bożego...
Jak zrobić kartkę na Boże Narodzenie 2014 Wysyłanie bożonarodzeniowych kartek z życzeniami to szansa aby okazać ciepłe...
Gdzie są najlepsze bożonarodzeniowe jarmarki? Boże Narodzenie tuż tuż. Aby poczuć świąteczny klimat, a przy okazji kupić...