• Wigilia, Boże Narodzenie 2014
article

A A

Tradycje Bożego Narodzenia

zwyczaje bożonarodzeniowe,  tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe,  tradycje bożego narodzenia w polsce,  święta bożego narodzenia tradycje,  tradycje bożego narodzenia

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w kalendarzu. Dużo czasu poświęcamy przygotowując ich wyjątkową oprawę. Przypominamy tradycje Bożego Narodzenia, które pozwolą nam celebrować ten szczególny czas.

Świąteczną, magiczną atmosferę odczuwamy już w Wigilię, kiedy zasiadamy do stołu wraz z pierwszą gwiazdką. W ten wieczór dbamy o piękną oprawę - ubieramy choinkę, nakrywamy stół białym obrusem i elegancką zastawą. Ale czy pamiętamy o dawnych tradycjach Bożego Narodzenia?

 

W początkach chrześcijaństwa Boże Narodzenie nie miało stałej daty. Dopiero później ustalono je na 25 grudnia. Wybór tego dnia nie był bez znaczenia, gdyż pokrywał się w ważnymi pogańskimi wydarzeniami, jak na przykład początek cyklu wegetatywnego. Do Polski tradycje Bożego Narodzenia dotarły we wczesnym średniowieczu i splotły się dawnymi słowiańskimi obrzędami.

Celebrowanie Bożego Narodzenia rozpoczynała wigilijna kolacja. Jednak cały dzień miał duże znaczenie - do tej pory przetrwało powiedzenie "jaka Wigilia taki cały rok". Zatem w wigilijny dzień nie można było się sprzeczać ani okazywać negatywnych uczuć. Zachowywano również ścisły post, aby zasiąść do wieczerzy wigilijnej kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazda.

 

Spędź Boże Narodzenie 2012 w górach! Wejdź i zobacz: Boże Narodzenie 2012 w górach

Na wigilijnym stole powinno znajdować się dwanaście potraw, które symbolizują apostołów. Na stole nie mogło zabraknąć ziemniaków, kapusty, grochu, grzybów oraz suszonych owoców. Każde z dań miało również swoją symbolikę, ich duża ilość wróżyła urodzaj i obfitość w kolejnym roku. Do wieczerzy powinna zasiadać również parzysta liczba osób. Do dawniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych należy także zostawianie dodatkowego nakrycia przy stole, które było przeznaczone dla zmarłych przodków.

Jedną najważniejszych z tradycji Bożego Narodzenia jest dzielenie się opłatkiem. Zwyczaj pojawił się w XVIII wieku i szybko stał się najważniejszą chwilą podczas Wigilii. Jednak nie wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe, bez których nie wyobrażamy sobie Świąt są tak stare. Tradycja ubierania choinki rozpowszechniła się w Polsce dopiero w dziewiętnastym wieku! Wcześniej przystrajano obejścia ozdobami ze słomy, kolorowej bibuły oraz pojedynczych gałązek świerkowych.

 

Jak dzisiaj można ozdobić dom? Zobacz nasze pomysły: Dekoracje bożonarodzeniowe 2012

Czym byłyby tradycje Bożego Narodzenia bez kolęd i kolędowania? Dla wielu rodzin śpiewanie kolęd jest integralną częścią wieczoru wigilijnego. Zwyczajem związanym z celebrowaniem Bożego Narodzenia były odwiedziny kolędników, którzy nieraz odgrywali prawdziwe spektakle z turoniem w domach. Obecnie ten zwyczaj jest coraz rzadziej spotykany.

Treść komentarza:

avatar

akceptuję regulamin

Dodaj obiekt noclegowy

Ostatnie aktywności w serwisie

nowy komentarz

Strasznie długa ta kolacja ... aż dwanaście dni trwa !!! "Bożonarodzeniowe oferty obejmują dwunastodniową...

Oferty specjalne Polska

obraz
Weekend listopadowy 2014 Weekend listopadowy 9-11 listopada 2014
obraz
Andrzejki 2014 Andrzejki 2014, zabawy andrzejkowe, wróżby andrzejkowe
obraz
Wigilia, Boże Narodzenie 2014 Święta, Wigilia, Boże Narodzenie. Wigilia 2014
obraz
Sylwester 2014/2015 Poniżej przedstawiamy propozycje na Sylwestra w różnych regionach...
obraz
Karnawał 2015 Karnawał 2015. Bale karnawałowe 2015. Zabawy karnawałowe.

Aktualne imprezy

Boże Narodzenie 2014 w Bieszczadach Zastanawiając się nad miejscem, gdzie można spędzić święta Bożego...
Jak przygotować ozdoby bożonarodzeniowe Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i aby podkreślić ich wyjątkowy...
Polskie tradycje wigilijne Wigilia Bożego Narodzenia uznawana jest za najbardziej wyjątkową noc w roku....
Boże Narodzenie 2014 w Spa Święta Bożego Narodzenia mogą być bardzo dobrą okazją do tego, aby sprawić...