Tradycje Bożego Narodzenia

Udostępnij Skomentuj (1)

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w kalendarzu. Dużo czasu poświęcamy przygotowując ich wyjątkową oprawę. Przypominamy tradycje Bożego Narodzenia, które pozwolą nam celebrować ten szczególny czas.

Świąteczną, magiczną atmosferę odczuwamy już w Wigilię, kiedy zasiadamy do stołu wraz z pierwszą gwiazdką. W ten wieczór dbamy o piękną oprawę - ubieramy choinkę, nakrywamy stół białym obrusem i elegancką zastawą. Ale czy pamiętamy o dawnych tradycjach Bożego Narodzenia?

 

W początkach chrześcijaństwa Boże Narodzenie nie miało stałej daty. Dopiero później ustalono je na 25 grudnia. Wybór tego dnia nie był bez znaczenia, gdyż pokrywał się w ważnymi pogańskimi wydarzeniami, jak na przykład początek cyklu wegetatywnego. Do Polski tradycje Bożego Narodzenia dotarły we wczesnym średniowieczu i splotły się dawnymi słowiańskimi obrzędami.

Celebrowanie Bożego Narodzenia rozpoczynała wigilijna kolacja. Jednak cały dzień miał duże znaczenie - do tej pory przetrwało powiedzenie "jaka Wigilia taki cały rok". Zatem w wigilijny dzień nie można było się sprzeczać ani okazywać negatywnych uczuć. Zachowywano również ścisły post, aby zasiąść do wieczerzy wigilijnej kiedy zabłyśnie pierwsza gwiazda.

 

Spędź Boże Narodzenie 2012 w górach! Wejdź i zobacz: Boże Narodzenie 2012 w górach

Na wigilijnym stole powinno znajdować się dwanaście potraw, które symbolizują apostołów. Na stole nie mogło zabraknąć ziemniaków, kapusty, grochu, grzybów oraz suszonych owoców. Każde z dań miało również swoją symbolikę, ich duża ilość wróżyła urodzaj i obfitość w kolejnym roku. Do wieczerzy powinna zasiadać również parzysta liczba osób. Do dawniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych należy także zostawianie dodatkowego nakrycia przy stole, które było przeznaczone dla zmarłych przodków.

Jedną najważniejszych z tradycji Bożego Narodzenia jest dzielenie się opłatkiem. Zwyczaj pojawił się w XVIII wieku i szybko stał się najważniejszą chwilą podczas Wigilii. Jednak nie wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe, bez których nie wyobrażamy sobie Świąt są tak stare. Tradycja ubierania choinki rozpowszechniła się w Polsce dopiero w dziewiętnastym wieku! Wcześniej przystrajano obejścia ozdobami ze słomy, kolorowej bibuły oraz pojedynczych gałązek świerkowych.

 

Jak dzisiaj można ozdobić dom? Zobacz nasze pomysły: Dekoracje bożonarodzeniowe 2012

Czym byłyby tradycje Bożego Narodzenia bez kolęd i kolędowania? Dla wielu rodzin śpiewanie kolęd jest integralną częścią wieczoru wigilijnego. Zwyczajem związanym z celebrowaniem Bożego Narodzenia były odwiedziny kolędników, którzy nieraz odgrywali prawdziwe spektakle z turoniem w domach. Obecnie ten zwyczaj jest coraz rzadziej spotykany.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Dodane komentarze (1)

  • Weronika Brzezińska

    Dla mnie Boże Narodzenie to właśnie jedno z najpiękniejszych i najbardziej rodzinnych świąt w roku.

    Wigilia, piękne rodzin zbratanie, kiedy nas bliscy otoczą w krąg, kiedy się kruchy opłatek łamie, wśród dobrych życzeń na cały rok wesołych świąt życzę wszystkim http://www.fantastyczny-prezent.pl/images/wesolych-swiat-bozego-narodzenia.jpg